Górne zdjęcie

Galeria zdjęć

Jak efektownie i tanio oświetlić ogród?

Oświetlenie ogrodowe – jak zaprojektować?

Oświetlenie ogrodu warunkuje poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Podczas, gdy zapada zmrok ważne jest, aby uruchomić lampy oświetlające ścieżkę, czy też posesję. Za ich pomocą można również wyeksponować różnego typu obiekty dekoracyjne, kwiaty, czy też oczko wodne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Wybór jest na tyle szeroko, że znalezienie odpowiedniej formy oświetlenia nie powinno stanowić wyzwania. Ważne jest, aby wybór był dokładnie przemyślany. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Ilość punktów świetlnych powinna być dopasowana do rzeczywistych potrzeb, a także wielkości ogrodu. Oczywistym jest, że w przypadku dużego placu będziemy potrzebować większej ilości lamp. Na początek warto wybrać tylko jeden obszar, który będziemy oświetlać. W późniejszym czasie możemy sukcesywnie dodawać lampy.

Magiczny urok

Dobrze dobrane lampy ogrodowe sprawią, że miejsce stanie się pełne uroku oraz nieprzeciętnego klimatu. To znakomity sposób na to, aby stworzyć romantyczny ogród, który zachwyci nawet najbardziej wymagających. Każda impreza na świeżym powietrzu będzie wyjątkowa. W dobrze oświetlonym ogrodzie, aż chce spędzać się czas. Wiosenne i letnie wieczory na hamaku lub huśtawce staną się prawdziwą przyjemnością.
To my decydujemy, w jakim klimacie będzie utrzymana aranżacja. Wiele zależy również od pozostałych elementów. Punkty oświetleniowe powinny wydobyć magię z starannie pielęgnowanej roślinności. Za każdym razem, gdy wyjdziemy na balkon lub taras będziemy mogli podziwiać krajobraz zapierający dech w piersiach. Będzie to prawdziwa rozkosz dla osób ceniących sobie niebanalne wrażenia estetyczne. Jak powszechnie wiadomo, w nocy wszystko wygląda lepiej. Ogród zostanie otoczony aurą tajemniczości.

oświetlony trawnik

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Oświetlenie ogrodu znakomicie sprawdzi się również, jako element zabezpieczający posesję przed niepożądanymi osobami. Jasna oraz widoczna posesja nie będzie zachęcać do włamania. W każdym momencie można wyjrzeć przez okno i skontrolować, co dzieje się na zewnątrz.
Lampy zwiększają również komfort użytkowników. Poruszanie się po posesji po zmroku będzie wygodniejsze, niż chodzenie po omacku, czy też z latarką. Wbrew pozorom robi tak wiele osób, szczególnie jeśli do ogrodu nie dochodzi światło z latarni miejskich oświetlających drogi osiedlowe. Postawienie kilku lamp ogrodowych jest niedrogie. Niskim kosztem możemy podnieść funkcjonalność przestrzeni wokół domu.

promiennik - lampa

Na zdjęciu lampa i promiennik CE09LGT dostępna w Ogrodolandii

Oświetlenie ciągów komunikacyjnych

Ciągi komunikacyjne, czyli ścieżki, chodniki, czy też podjazd możemy oświetlić na wiele różnych sposobów. Dobrym wyborem są słupki oświetleniowe, z których światło pada od dołu. Są one bardzo uniwersalne, a ponadto dostarczają optymalną ilość światła. Wystarczy tylko kilka sztuk, aby doświetlić spory odcinek placu.
Ciekawą alternatywą jest oświetlenie w formie niewielkich reflektorków. Z pewnością sprostają one oczekiwaniom osób, które preferują niesztampowe dodatki aranżacyjne. Takie oświetlenie nie zwraca na siebie większej uwagi, jednak po zapaleniu daje spektakularny efekt.
Punkty oświetleniowe umieszczone na domu również będą obejmować swoim zasięgiem teren wokół. To najlepsza opcja, aby doświetlić podjazd do garażu, czy też drogę od furtki do drzwi.

oświetlenie chodnika

Inteligentne oświetlenie

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się inteligentne oświetlenie ogrodu. Takie produkty działają na podstawie czujnika ruchu. Wykrywają obecność ludzi i uruchamiają się w odpowiednim momencie. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ nie musimy samodzielnie włączać i wyłączać lamp. W dodatku błyskawicznie zorientujemy się, jeśli na posesję wtargnie nieupoważniona osoba. Światło zapali się, co spłoszy intruza, a nam da sygnał ostrzegawczy. Trzeba również dodać, że w takim oświetleniu stosowane są najczęściej żarówki energooszczędne LED. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Jest to świetny sposób na to, aby obniżyć koszty do absolutnego minimum.
Inteligentne punkty oświetleniowe sprawią, że poruszanie się po ogrodzie będzie równie niekłopotliwej o każdej porze dnia i nocy. To trafny wybór dla osób, które interesują się nowoczesna technologią. Nie tylko zyskamy wysoki poziom ochrony naszego mienia, ale również zminimalizujemy koszty związane z codzienną eksploatacją.

Oprawy oświetleniowe w ogrodzie

Chyba każdy zna doskonale oprawy oświetleniowe, czyli malutkie punkciki świetlne umieszczane w podłożu. Można porównać ich do niewielkich świecących oczek. Pomimo swoich niepozornych rozmiarów dają całkiem sporą ilość światła. Sprawdzą się do zaakcentowania traków komunikacyjnych, ale nie tylko. Z powodzeniem można wykorzystać je również do oświetlenia roślin, oczka wodnego, czy też przydomowej fontanny.
Istotnym jest, aby wybrać model, który będzie przystosowany do pracy na zewnątrz. Stopień ochrony IP musi wynosić co najmniej 44. Ważne jest, aby oprawy świetlne były szczelne oraz odporne na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Pracują one w ciężkim otoczeniu, więc muszą być przede wszystkim wytrzymałe i żywotne.
Przed zakupem trzeba również zwrócić uwagę na maksymalny nacisk. Jeśli oprawa będzie umieszczona w podjeździe, to wartość ta powinna znajdować się na poziomie około 1000 kg.

Oświetlenie perspektywiczne

Decydując się na oświetlenie perspektywiczne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na barwę i natężenie światła. Obiekty znajdujące się bliżej użytkownika powinny być słabiej oświetlone. Im dalej, tym światło powinno być mocniejsze. Jest to łatwy trik, aby nasz ogród zyskał wizualnej głębi. Stopniowanie mocy światła nie jest trudnym zadaniem. Trzeba kierować się zasadą, że tło musi być najmocniej podkreślone. Pomimo tego, że znajduje się ono w pewnej odległości, to powinno grać pierwsze skrzypce.
Coraz częściej można spotkać się z efektem odwrotnym. Wiele osób decyduje się na słabe oświetlenie tła, a mocne oświetlenie np. okolicy drzwi wejściowych lub tarasu. W takim przypadku posesja staje się bardziej efektowna dla osób obserwujących ją z zewnątrz. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać.
Oczywiście światło powinno zwiększać/zmniejszać się stopniowo. Chodzi tutaj o łagodne przejście pomiędzy poszczególnymi obszarami ogrodu. Będzie to wyglądać o wiele ciekawiej.

Szukasz wykonawcy oświetlenia w swoim ogrodzie? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wykonawstwa oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imię

Email

Twoja strona internetowa

Zapraszamy do współpracy

Przejdź do kontaktu

Zainteresowany naszą pracą

Przejdź do oferty