Górne zdjęcie

Odwodnienie

Odpowiednie odwodnienie ogrodu ma dwie podstawowe zalety. Po deszczu – szczególnie, gdy jest on obfity – w ogrodzie nie tworzą się ogromne kałuże lub podmokłe miejsca. Odprowadzona woda trafia do zbiorników, znajdujących się najczęściej pod ziemią i może być wykorzystana do podlewania ogrodu.

Oznacza to, że nie musimy obawiać się ani o zniszczenie ogrodu podczas ulewy, ani o wysoki rachunek za wodę do podlewania ogrodu w trakcie upałów. Poza tym deszczówka w przeciwieństwie do wody z kranu jest zazwyczaj znacznie lepiej tolerowana przez rośliny ogrodowe.

Drenaż ogrodu – czemu jest konieczny?

Odwodnienie ogrodu służy głównie do odprowadzania nadmiaru wody z ogrodu – trawników, rabat kwiatowych, ścieżek, podjazdów.

Zalety drenażu ogrodu:

  • rośliny otrzymują tylko taką ilość wody, jaką potrzebują,
  • na trawnikach nie tworzą się kałuże,
  • w ogrodzie nie powstają podmokłe miejsca,
  • kałuże wody nie zalegają na trawniku,
  • podczas deszczu woda jest na bieżąco odprowadza z podjazdu.

Odprowadzenie wody z rynien

Na świecie – a coraz częściej też w Polsce – na popularności zyskuje magazynowanie deszczówki. Żeby móc ją ponownie wykorzystać, trzeba najpierw zadbać o właściwe odprowadzenie wody z rynien.Najprostszy sposób to postawienie beczki, do której rynnami, a następnie rurami spustowymi będzie ściekać woda z dachu. Jest jednak kilka wad takiego rozwiązania. Trzeba dysponować miejscem, w którym można ustawić beczkę lub inny zbiornik o podobnej pojemności. Powinien on też komponować się z otoczeniem. Jest jeszcze jeden problem. Podczas obfitych deszczów, taka beczka może się bardzo szybko napełnić. Wówczas woda może zacząć się z niej wylewać.

Odwodnienie ogrodu

Lepszym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody z rynien do pojemników o znacznie większej pojemności niż beczka. Takie zbiorniki powinny znajdować się pod ziemią. Można z nich wypompowywać wodę na różne sposoby – korzystając z pomp sterowanych ręcznie lub automatycznie.

W tej kwestii też możemy pomóc, ponieważ oferujemy wykonanie systemu nawadniania ogrodu, który możemy połączyć z odwodnieniem.

Zapraszamy do współpracy

Przejdź do kontaktu

Zainteresowany naszą pracą

Przejdź do oferty